Wyślij wiadomość
[contact-form-7 404 "Not Found"]
lub Zadzwoń

+48 504-948-320
+48 504-948-315
+48 91 434-42-64

Bruksizm

Bruksizm / nadmierna aktywność żwaczy / Zgrzytanie zębami

Bruksizm (zgrzytanie zębami) jest to mimowolna i nadmierna aktywność mięśni żwaczy prowadząca do zaciskania zębów i zgrzytania nimi.

Najczęściej występuje podczas snu, ale może także występować w ciągu dnia. U wielu osób zgrzytanie zębami jest nieuświadomionym nawykiem. Osoby te mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z występujących u nich zaburzeń, że podczas snu głośno zgrzytają zębami, często budzą się rano z obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy. Bruksizm może powodować bóle stawów skroniowo-żuchwowych, ścieranie zębów oraz prowadzić do patologii w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego pod postacią trzasków i przeskakiwania. Zmienia się także wygląd twarzy powodując iż twarz staje się „kwadratowa”.

Przyczyny bruksizmu mogą być różne, zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Dominującym czynnikiem ogólnoustrojowym jest stres.

Sposobów leczenia bruksizmu jest wiele. Najczęściej sosuje się szyny relaksacyjne (nakładki na zęby) i/ lub Toksynę botulinową (Botox). Botox ma na celu relaksację odpowiednich mięśni – wstrzykuje się w mięśnie żwacze i czasami dodatkowo w mięśnie skroniowe.

Zabieg z użyciem Botoxu należy do małoinwazyjnych . Efekt rozluźnienia mięśni i ulgę pacjent odczuwa po 5-10 dniach od zabiegu. Zabieg powtarza się średnio co 6 miesięcy.

fb medycyna estetyczna Szczecin instagram medycyna estetyczna Szczecin twitter yt medycyna estetyczna Szczecin
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w zakładce Ochrona Danych Osobowych. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję